Тема: Охорона природи в Україні.
Мета:
Навчальна: ознайомити учнів із природними багатствами України, причини забруднення природи, значення рослин і тварин, на конкретних прикладах показати вплив людини на природу;
Розвиваюча: розвивати уяву дітей про довкілля, розвивати пам`ять, мислення
Виховна: виховувати любов до Батьківщини, бережливе ставлення до природи та почуття патріотизму.
Обладнання: карта природи зон, заповідників та національних парків, малюнки рослин та тварин, які охороняються та занесені до Червоної книги України, мультимедійна дошка.
Література:
- Байбара Т.М., Бібік Н.М. Я і Україна. Підр. для 4 класу.-К.:Форум,2003.
- Діптан Н.М.Я і Україна.4 клас: Плани - конспекти уроків / Н.В. Діптан, Л.П.Хитяєва. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2004.- 320с.
- Шандрівська Г.Я і Україна. Природознавство. 4 клас. Розробки уроків. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2008.- 96с.
- Н.С.Коваль “Природознавство” 4(3)кл.-К.:-1993р.;
- М.І.Майхрук “Уроки з природознавства” 4(3)кл.;
- Я і Україна. 3 клас: Плани-конспектів уроків/ Н.В. Діптан, Л.П. Хитяєва.-
Харків: Веста: Видавництво “Ранок”,2004.-320с.
План уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Хвилинка спостережень(Фронтальна бесіда)
1.За неживою природою
2.За живою природою
3.Праця людей
4.Літературна сторінка
ІІІ. Перевірка виконання домашнього завдання
- Тести
Варіант 1
Варіант 2
IV. Актуалізація опорних знань.
V. Повідомлення теми і мети уроку
VI. Вивчення нового матеріалу.
1.Бесіда
2.Розповідь про охорону природи
3.Розповідь
4.Фізкультхвилинка
5.Бесіда
6.Розповідь про заповідник Асканія Нова
7.Робота з зошитом
8.Розповідь про Поліський заповідник
9. Робота з зошитом
10. Розповідь про заповідник Медобори
11. Робота з зошитом
12. Розповідь про Карпатський заповідник
13.Робота з визначеннями
14.Розповідь про Карадазький заповідник
15.Робота з зошитом
16.Розповідь про Ялтинський заповідник
17.Робота з зошитом
18.Розповідь про заповідник Мис Мартьян
19.Робота з зошитом
20.Робота з визначеннями
VII. Запам’ятовування навчального матеріалу
- Контрольні питання
VIII. Узагальнення і систематизація знань
- Гра «Як зберегти природу»
ІХ. Підведення підсумків, оцінювання
Х. Домашнє завдання
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Доброго дня, діти! (Відповідь дітей)
- Сьогодні урок природознавства проведу у вас я, а звати мене Олеся Миколаївна.
Дзвоник нам всім дав сигнал
Працювати час настав
Щоб урок пройшов не марно
Треба сісти рівно гарно.
ІІ. Хвилинка спостереження
Бесіда
- Хто із вас спробує себе в ролі синоптика і розповість нам про сьогоднішню погоду?
А хто активно буде працювати на уроці і покаже гарні знання, той і отримає хорошу оцінку, за кожну правильну відповідь отримуватимете фішки.
(Учень розповідає за планом:
а) Спостереження за неживою природою:
- На якій відстані знаходиться сонце над горизонтом?
- Зверніть увагу на небо. Якого воно кольору?
- Чи є на ньому хмаринки?
- Які були опади сьогодні зранку?
- Яка температура повітря?
- Який сьогодні вітер?
- Отже, що можна сказати про сьогоднішню погоду?
- Порівняйте з погодою інших днів. Відбулися якісь зміни?
б) Спостереження за живою природою:
- Які зміни ви помітили у тваринному світі ?
- Які зміни ви помітили у рослинному світі?
- Як змінилася праця людей у цю пору року?
Хто знає загадки, вірші, прислів`я, приказки й прикмети про місяць лютий? Якщо ні, то слухайте:
Лютий і теплом приголубить, і мороз ударить.
В лютому зима з весною зустрічається.
Лютий – час сердитих хурделиць.
ІІІ. Перевірка виконання домашнього завдання
Тести.
Варіант 1
Варіант 2
ІV. Актуалізація опорних знань
Слайд 1(міністерська презентація)
Державо моя, Україно!
Край, де калина росте без упино,
А пісня все лине – ота, солов`їна.
Лишайся ж такою, моя Україно!
Ліси, грунти, озера, ріки,
Моря, рослинний і тваринний світ –
Усе це зараз і навіки
Повинен бачити твій рід.
Усяк малий, усяк то й дід
Повинен знати на весь вік:
«Якщо з природи щось черпати,
То мусиш їй і спокій дати,
а головне – про неї дбати,
знати, любити та охороняти.»
Слайд 1 ( презентація своя)
Тема: «ОХОРОНА ПРИРОДИ В УКРАЇНІ»
- Повідомлення теми і завдання уроку.
Тема сьогоднішнього уроку «Охорона природи в Україні»
VI Вивчення нового матеріалу.
Сьогодні на уроці ми:
Слайд 2 ( презентація своя)
- Ознайомимось з поняттями «Заповідник», «Заказник», «Червона книга України», «Національні парки».
Слайд 2 (міністерська) Розповідь
Природа України щедра, багата і різноманітна. М який, помірний клімат, родючі грунти, значна кількість водних джерел створюють умови для зростання лісової, лучної та степової рослинності. На півночі країни, а також у гірських районах Карпат, Криму зростають хвойні, мішані й листяні ліси, які поступово переходять у широку смугу острівних лісів лісостепу. Ще південніші, в приморських районах. Розкинулася рівнина степова зона, нині майже повністю переорана.
Бесіда
- Ви знаєте що приносить шкоди нашій природі?
Слайд 3, 4 (міністерська) Розповідь
(Бурхливий розвиток промислового і сільськогосподарського виробництва, будівництво міст, селищ, осушування боліт – все це призвело до значних змін у природі. Трагедією в житті українського народу стала Аварія на Чорнобильській АЕС внаслідок якої дуже забруднилося навколишнє середовище, а це негативно позначилося на флорі і фауні нашої країни.)
- Що таке Червона книга України?
Слайд 5, 6, 7 (Міністерська) Розповідь.
З метою охорони і збереження зникаючих видів тварин і рослин ще у 1948 році на Міжнародному симпозіумі охорони природи була створена постійна комісія з питань охорони рослин і тварин, які зникають.
Рослини, занесені до Червоної Книги(дерева, кущі і трав янисті рослини.
Тварини занесені до Ч.К.(комахи, риби, плазуни, птахи, звірі)
Фізкультхвилинка
Бесіда
(Заповідник – це збереження в природному стані типових або унікальних для даної місцевості природних комплесів.)
Слайд 3 ( Своя презентація).
Слайд 8,9,10 (Міністерська)
Робота з зошитом.
Слайд 4 (Своя презентація) Асканія Нова. Розповідь
Херсонська область, Чаплинський район. Площа 33307,6 га. Заповідник забезпечує збереження єдиної в Європі ділянки типчаково-ковилового степу з переважаючою рослинністю дернових злаків. Досвід зоопарку Асканія-Нова свідчить про можливість цілеспрямовано виводити в штучних умовах нові районовані форми і породи тварин, у тому числі тих, що мають господарське значення. Закалом в Асканії-Нові гібридизовано близько 90 видів ссавців і птахів. Частина зоопарку-експозиційна. Численні відвідувачі (близько 200 тисяч за рік) можуть ознайомитися з представниками тваринного світу різних зоогеографічних зон земної кулі, побачити їх життя у природі.
Слайд 5 (Своя презентація) рослини.
Слайд 6 (Своя презентація) тварини.
Показати заповідник на карті.
Робота з зошитом.
Завдання 4 на картках. Записують рослини і тварини в зошит.
Слайд 7 ( Своя презентація ) Поліський державний заповідник. Розповідь
Житомирська область, Овруцький та Олевський райони. Площа 20104 га.
Площа заповідної зони складає 19530 га. Рельєф поліського заповіднику рівнинний, утворений водно-льодовиковими й алювіальними відкладами; неглибокі западини та зниження типу прохідних долин зайняті переважно болотами. Увздовж Уборті місцями спостерігаються виходи кристалічних порід.
Слайд 8 (Своя презентація) Рослини.
Слайд 9 (Своя презентація) Тварини.
Показати заповідник на карті.
Робота з зошитом.
Завдання 4 на картках. Записують рослини і тварини в зошит.
Слайд 10 ( Своя презентація) Державний заповідник “Медобори”. Розповідь
Тернопільська область, Гусятинський, Підволочиський і Кременецький райони. Площа 10455 га. Охороняється ділянка Товтр з мальовничими ущелинами і скелями. Являє собою витягнуте з півночі на південний схід горбисте пасло завширшки до 15 км; абсолютна висота 350-430 метрів. У багатому флористичному складі Медобор налічується понад 1000 видів вищих судинних рослин у тому числи близько 150 рідкісних, ендемічних і реліктових.
Слайд 11 (Своя презентація) Рослини.
Слайд 12 (Своя презентація) Тварини
Показати заповідник на карті.
Робота з зошитом.
Завдання 4 на картках. Записують рослини і тварини в зошит.
Слайд 13 ( Своя презентація) Карпатський біосферний заповідник. Розповідь
Закарпатська область. Площа 57880 га.
Площа заповідної зони - 31995 га.
Найбільший – Угольсько-Широколужнянський масив розташований в центральній частині Українських Карпат, на південних макросхилах Полонинського хребта. Цей масив має особливу цінність як найбільший в Європі осередок букових пралісів. В окремих місцях збереглися ділянки реліктів: тиса ягідного, ялівцю козачого, липи широколистої; з хвойних порід – осередки ялиці білої та ялини європейської.
Слайд 14 (Своя презентація) Рослини.
Слайд 15 (Своя презентація) Тварини.
Показати заповідник на карті.
Робота з зошитом.
Завдання 4 на картках. Записують рослини і тварини в зошит.
Слайд 16 ( Своя презентація). Карадазький державний заповідник. Розповідь
Феодосійський район республіки Крим.
Площа 2874,2 га. 809 га – акваторія Чорного моря.
Заповідник є мінералогічним природним музеєм (тут виявлено понад 30 мінералів, зокрема виробне каміння: гірський кришталь, аметист, сердолік, агат, яшма, опал), а також загальним еталоном природних комплексів, сформованих під впливом континентального і середньоземноморського клімату
Слайд 17 (Своя презинтація) Рослини.
Слайд 18 (Своя презинтація) Тварини.
Показати заповідник на карті.
Робота з зошитом.
Завдання 4 на картках. Записують рослини і тварини в зошит.
Слайд 19 ( Своя презентація). Ялтинський природний гірсько-лісовий заповідник. Розповідь
(м. Ялта; 14521 га).
Це найзахідніший із усіх шести кримських заповідників. Створений він у 1973 р., об'єднавши своєю територією, численні пам'ятки природи, що створені тут раніше, починаючи з 1947 р. Після створення Ялтинського заповідника в нього ввійшли раніше оголошені пам'ятками природи місцевого значення: буковий гай і сосна-"літак" на плато Ай-Петрі, "п'яний" сосновий гай, водоспади
Слайд 20 (С.п.) Рослини
Слайд 21(С.п.) Тварини
Показати заповідник на карті.
Робота з зошитом.
Завдання 4 на картках. Записують рослини і тварини в зошит.
Слайд 22 ( Своя презентація). Мис Мартьян. Розповідь
Природний заповідник "Мис Мартьян" розташований на Південному березі Криму біля м. Ялта.
Заповідник створено з метою збереження у природному стані цінних природних комплексів мису Мартьян, охорони і збереження рідкісних видів рослин і тварин, проведення науково-дослідних робіт.
Слайд 23 (С.п.) Рослини
Слайд 24(С.п.) Тварини
Показати заповідник на карті.
Робота з зошитом.
Завдання 4 на картках. Записують рослини і тварини в зошит.
Розповідь
До охорони природи також належать Заказники, Природні парки та Ботанічні сади.
Робота з визначенями:
Слайд 25 ( Своя презентація).
Слайд 12,13,14 ,15( Міністерська презентація).
VII Запам’ятовування навчального матеріалу.
- Контрольні питання:
- Як наша держава піклується про охорону природи в Україні?
- Яка небезпека загрожує природі?
- Для чого Природний Національний Парк ?
VIIІ.Узагальнення і систематизація знань
1.Гра «Як зберегти природу»
- Якщо ти ніколи не залишаєш сміття в лісі,то хлопни в долоню.
- Якщо ти не ламаєш гілочок дерев, то підніми праву руку.
- Якщо тобі подобаються квіти – усміхнись.
- Якщо ти переконаний, що треба кожній людині піклуватись про природу, про все живе – простягни руку своїм сусідам і візьми їх за руку.
Давайте ось так як ви дружно взялись за руки ми будемо єдині у прагнені зберегти Матінку Природу.
ІХ. Підведення підсумків, оцінювання
- Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
- Що вам найбільше запам яталося?
(Виставлення оцінок)
Х. Домашнє завдання:
Слайд 26 (своя презентація)
1.Опрацювати статтю підручника «Охорона природи в Україні» ст..140 – 143
2.Творче завдання.
Уяви, що ти - Президент України. Які заходи з охорони природи ти б запронував?
3.Протягом тижня заповнити синоптичні календарі погоди в зошитах.
|